تاب سیم بکسل ها و دسته بندی رشته های سیم بکسل

تاب سیم بکسل ها  و دسته بندی رشته های سیم بکسل
در ذیل مطلبی کوتاه در مورد تاب سیم بکسل و نحوه دسته بندی و نام گذاری سیم بکسلها ذکر گردیده است چرا که اخیرا بعضی از مشتریان در این مورد سئوالاتی نمودند . لذا ترجیح دادم که توضیحاتی در این مورد در سایت منتشر کنم . البته این توضیحات برای افرادی هست که آشنایی زیادی با ساختار سیم بکسل ندارند . پس اگر شما با ساختار سیم بکسل آشنا هستید نیازی به خواندن این مطلب ندارید و بهتر است وقت خود صرف مطلب دیگری نمایید .
عبارت تاب سیم بکسل به جهت پیچیده شدن سیم ها ( مفتول ها ) در رشته ها و پیچیده شدن رشته ها در روی طناب یا مفتول فولادی میباشد . سیم یا مفتول همان کلمه wire  میباشد  و رشته ها  همان Strand  در انگلیسی میباشند . خود کلمه تاب هم معادل lay  در انگلیسی میباشد . این عبارت همچنین برای طراحی بکار برده میشود و به 2 معمولی ( regular )  و لنگ )Lang) تقسیم میشود . این تابها را میتوان به تاب راستگرد ، تاب چپ گرد و یا ترکیبی از هر دو تقسیم بندی کرد . بطور کلی  بیشتر سیم بکسل ها با تاب راست گرد ساخته میشوند .
تاب معمولی در سیم بکسل ( Regular)
سیم ها در یک جهت قرار میگیرند در حالیکه رشته ها در طناب در جهت مخالف میباشند . بنابراین سیم ها قادر میباشند که مقاومت قابل ملاحظه ای در برابر پاره شدن و تابیدگی به خاطر طول کوتاه سیم داشته باشند .
تاب لنگ در سیم بکسل ( Lang )
سیم ها در رشته ها و رشته ها در سیم بکسل ها هر دو در یک جهت قرار میگیرند . سیم بکسل های تاب لنگ را نبایستی  برای بالا بردن های تکی بکار برد زیرا آنها تمایل به باز شدن سیم ها یا از هم جدا شدن دارند . بزرگترین مزیت این سیم بکسل ها مقاومت در برابر خوردگی میباشد .مقاومت واتابیدن
چندین دسته از این سیم بکسل ها وجود دارد اما میزان مقاومت واتابیدگی در هر دسته متفاوت میباشد  و با توجه به ساختار سیم بکسل میتوانند دارای مقاومت واتابیدگی کم یا زیاد باشند . مثلا مقاومت واتا بیدگی سیم بکسل آسانسور خیلی کمتر از سیم بکسل نتاب میباشد . البته این اصطلاح بیشتر برای سیم بکسل های نتاب بکار برده میشود که دارای مقاومت واتابیدگی بالایی  هستند . قبلا در مورد سیم بکسل نتاب توضیحاتی داده ام که می توانید در آنجا مطالب بیشتر در مورد سیم بکسل نتاب را مطالعه نمایید .
دسته بندی رشته های سیم بکسل
رشته ها مطابق با تعداد سیم ها ( مفتول ها ) در هر رشته دسته بندی می شوند . تعداد سیم ها و الگو و ساختار سیم آنها مشخصات طناب یا سیم بکسل فولادی را مشخص مینماید . سیم ها در رشته ها میتوانند همگی از یک اندازه یا ترکیبی از اندازه های متفاوت باشتد .
چندین دسته بندی متفاوت از ساختار رشته ها وجود دارد که تعداد آنها زیاد است و بخش مهمی از ساختارهای جدید در بازار ایران وجود ندارد . در حال حاضر در ایران 4 ساختار فدیمی وجود دارد که که جزو سیم بکسل های موجود در بازار است : 6×7   – 6×19  – 6×37  – 8×19  
تعداد سیم ها در هر رشته نشان میدهد که یک سیم بکسل ممکن است در یک دسته مخصوص انتخاب شود . مثلا در رسته سیم بکسل 6×19  نعداد وایرها و سیم ها میتوانند از 16 تا 26 سیم مسقل ، با توجه به کاربرد سیم بکسل ، متغییر باشد .هر دسته از سیم بکسل ها میتواند دارای ساختارهای متفاوت باشند :
سیل ( Seale  )
یک لایه سیم روی تعدادی از سیم های کوچک با همان طول و جهت تاب قرار میگیرد . سیم های لایه بیرونی از سیم های لایه داخلی محافظت مینماید . تعداد سیم های هر لایه که دور هسته قرار دارند با هم مساوی است و قطر سیم لایه بیرونی بیشتر  از قطر سیم لایه های درونی است .
وارینگتون ( warrington)
یک لایه سیم بطور یک در میان از سیم های کوچک و بزرگ ساخته میشود . طول تاب و تعداد سیم های هر لایه برابر میباشد .
ساختار فیلری (  Filler)
سیم های بیرونی بوسیله سیم های داخلی که تعداد آنها نصف سیم های بیرونی و تعدادی برابر سیم های فیلری کوچک تر ، محافظت میشوند .
معمولی یا استاندارد ( Standard)
همه سیم ها در سیم بکسل دارای یک اندازه میباشند

برچسب ها:

اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سایر مقالات آسانسور پادفراز

انواع آسانسور و تفاوت های آنها چیست ؟ به همراه مقایسه و طبقه بندی

انواع آسانسور به نوعی از تجهیزات گفته می شود که اجسام مختلف اعم از مسافر و بار را در محل های...

بازرسی سیم بکسل

کنترل سیم بکسل یکی از مهم‌ترین جنبه‌های بازرسی تجهیزات باربرداری می‌باشد. بازرسی برای چند من...

تاثیر زنجیر جبران بر عملکرد آسانسور و نحوه محاسبه وزن آن

زنجیر جبران در ساختمانهای بلند و مرتفع کاربرد دارد . به دلیل افزایش ارتفاع ، طول حرکت آسانسو...

رمپ ها

در رمپ های طویل، به منظور جلوگیری از سقوط صندلی چرخدار لازم است که شیب آن در یک درجه مطلوبی ...