آیا سقوط آسانسور امکان پذیر است؟

در فیلم‌های بسیاری دیده اید که مثلا آسانسور از طبقه دهم یک ساختمان سقوط ایمنی آسانسورکرده است و یا اینکه با قطع شدن برق‌ها آسانسور سقوط میکند و امثال اینها…
قبل از هر چیز بگوییم که یک آسانسور این روز‌ها به ندرت سقوط میکند.

حالا در اینجا به نکاتی قابل توجه در مورد آسانسور اشاره می‌نماییم:

۱- هر آسانسور دارای یک ترمز فوق العاده قویست: به این صورت که ترمز در مواقع عادی همیشه فعال است و ایستادن آسانسور در مقابل هر طبقه، به واسطۀ همین ترمزهاست.
۲- سیستم ایمنی (پاراشوت): که در واقع همان ترمز دوم و ترمز اضطراری می‌باشد، دقیقا در لحظه‌ای که سرعت آسانسور از مقدار تعیین شده بیشتر شود و یا اینکه کابل‌های کشنده شل شده باشند فعال شده و به این صورت است که مانند دو فک عمل کرده و بصورت مکانیکی جلوی حرکت را میگیرد. ترمز نوع دوم به برق هیچ ارتباطی ندارد و لحظه قطع برق خودبخود عمل می‌نمایند.
۳- هر آسانسور دارای حداقل ۴ کابل کشنده قوی (بکسل) می‌باشد که این کابل‌ها از همدیگر جدا بوده و هر کدام به صورت مستقل عمل می‌کند.

اجزای تشکیل دهنده پاراشوت در آسانسور

بدنه اصلی شامل قطعات قفل کننده، فک های اصطکاکی و غیره بر روی آن سوار می شوند. لوازم قفل کننده که عمل ترمز به وسیله آن انجام می شود، فک های اصطکاکی که به طور مستقیم با ریل درگیر می شود، مکانیزم ترمز (اهرم بندی بین دو ترمز ایمنی) وسیله ایمن برقی اهرم فرمان و فنر های نگه دارنده می باشد. این قطعات با مکانیزم خود سیستم ترمز آسانسور را تشکیل می دهند.

چگونگی عملکرد ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور

زمانی که شما به خوبی با مفهوم این که پاراشوت در آسانسور چیست به راحتی عملکرد آن را درک می کنید. نحوه عملکرد سیستم ترمز آسانسور بسیار ساده است، اگر چنانچه سرعت آسانسور از حدی که برای سیستم در نظر گرفته شده است، بیشتر شود، سیم بکسلی که از روی فلکه گاورنز به درون چاه رفته است و بر اساس سرعت کابین که در واقع اگر از حد نامی بیشتر شود سیم بکسل گاورنر توسط اهرمی که به ترمز ایمنی متصل است این سیستم را تحریک و فعال می کند. بنابراین فک های ترمز در سرعت بالا به شدت هر چه تمام بسته می شوند و دندانه های ترمز باعث می شوند با ایجاد اصطکاک بسیار زیاد کابین را از حرکت نگه می دارد.

ترمز آسانسور تشکیل شده از گاورنر، پاراشوت یا سیفتی گیر، فلکه ته چاه، کنتاکت های ایمنی و سیم بکسل است.

گاورنر مهم ترین سیستم پاراشوت در آسانسور

گاورنر ترکیبی از سیستم الکترونیکی و مکانیکی است که کار اصلی آن متوقف کردن کابین در هنگامی که سرعت آسانسور بیشتر از حد نامی است و همچنین در هنگام حادثه که کابین در حال سقوط می باشد گاورنر، ترمز ایمنی را وارد مدار می کند و این ترمز مکانیکی با اعمال نیروی اصطکاک بر روی ریل ها،  کابین را نگه می دارد. سیم بکسلی که روی گاورنر قرار دارد با اتصال به قطعه ای بنام استراکچر بر روی یکی از شانه های چدنی یوک بالای کابین فیکس می شود، به صورتیکه با حرکت کابین، به صورت موازی سیم بکسل حرکت نموده و در نتیجه سیم بکسل گاورنر با گردش بر روی فلکه گاورنر و فلکه ته چاه حرکت و به گردش در خواهد آمد. اگر چنانچه اهرم گاورنر عمل کند سیم بکسل را نگه میدارد و این قفل شدن باعث می شود تا دسته پاراشوت کشیده شود و ترمز ایمنی آسانسور وارد عمل شود.

سیستم ترمز آسانسور به دلیل آنکه هر دو ریل را درگیر می کند توقف بهتری دارد و چون سطح اصطکاکبالاتر می رود این ترمز ایمنی با درصد اطمینان بیشتری عمل کرده و جان مسافرین را در صورت وقوع حادصه نجات می دهد. در واقع سیم بکسل گاورنر یک طرف پاراشوت را تحریک می کند و طرف دیگر پاراشوت که در سمت دیگر ریل قرار دارد به وسیله اهرمی که در بین دو فک ترمز قرار دارد، فک سمت مخالف را تحریک می کند و آن را وارد روند ترمز می کند. افرادی که می دانند پاراشوت در آسانسور چیست قطعا با گاورنر آشنایی کامل دارند.

انواع عملکرد ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور

به دلیل پیشرفت روز افزون این صنعت سرعت آسانسور ها هر روز رو به افزایش می باشد. بنابراین هر آسانسور بسته به شرایطش نیاز به پاراشوت خاص خود را دارد. ترمز آسانسور یا پاراشوت عملکردهایی متفاوت دارند که در ادامه بررسی می کنیم. پاراشوت هایی که در صنعت آسانسور استفاده می شوند عبارتند از:

پاراشوت های آنی (لحظه ای)

پاراشوت های نوع ضربه گیر

پاراشوت با عملکرد تدریجی

پاراشوت آنی (لحظه ای)

سیستم ترمز آسانسور این پاراشوت به صورت آنی می باشد. این نوع پاراشوت به صورت غلتکی یا شانه ای هستند و نوع عملکرد این نوع ترمز به صورتی است که فک ها به طور مستقیم و سریع به ریلها بر خورد می کنند و تأثیر آن به طور کامل در کابین آسانسور حس می شود. کابین تا سرعت ۰٫۶۳ متر بر ثانیه از ترمز ایمنی آنی و کابین تا سرعت ۱ متر بر ثانیه از نوع لحظه ای با غلطک درگیر می باشد.

پاراشوت های نوع ضربه گیر

در این نوع ترمز به دلیل شدت ترمزی که در پاراشوت لحظه ای به کابین و قاب وزنه ایجاد می شد با قرار دادن ضربه گیر های مستهلک شونده بخش زیادی از این ضربه را خنثی می کنیم و نیروی کمتری به وسایل و کابین و افراد داخل آن وارد می شود.

نوع تدریجی پاراشوت در آسانسور

در این نوع ترمز با قرار گیریفک ها روی ریل ها به صورت آرام تر و حساب شده تر، نوع ایستادن طوری است که با زمان بیشتر و تأثیر کمتر فک ها، مقدار نیروی وارده نیز کمتر می شود. برای سرعت های بیش از یک متر بر ثانیه از نوع تدریجی ترمزهای دیسکی یا فنرهای فشرده استفاده می شود.

نکته بسیار مهم

بر اساس قوانین جدید اگر چنانچه چاه آسانسور بر روی پارکینگ بنا شده باشد یعنی چاه معلق باشد علاوه بر اینکه برای کابین نیاز به نصب پاراشوت دارید همچنین باید زیر قاب وزنه هم پاراشوت نصب کنید. علت اصلی نصب پاراشوت برای قاب وزنه آن است که اگر چنانچه اتفاق خطرناکی رخ داد و قاب وزنه طی حادثه ای از سمت سیم بکسل ها آزاد شد با عملکرد پاراشوت قاب وزنه از رخ دادن هر گونه حادثه ای جلوگیری شود.

نکته مهم در عملکرد ترمز ایمنی پاراشوت در آسانسور

اگر پاراشوت عمل کرد شما می بایست اهرم تحریک را به حالت اولیه برگردانید و همچنین فک ترمز را باز کنید و سپس کابین را به سمت بالا حرکت دهید و در ضمن به دلیل آنکه فک های ترمز نیروی زیادی را به ریل ها وارد کرده اند شما می بایست با سنگ فرز ریل ها را فرز بگیرید تا سطح ریل ها صاف بشوند. بسیاری از تکنسین های آسانسور با درک این که پاراشوت در آسانسور چیست این نکات ایمنی و مهم را در اولویت کاری خود قرار می دهند سیستم ترمز آسانسور را به خوبی طراحی یا تعمیر کنند.

راهکارهایی برای زنده ماندن در آسانسور در حال سقوط! / آیا سقوط آسانسور امکان پذیر هست؟

1- در پایینترین قسمت آسانسور (چاهک) چهار ضربه گیر به چهارچوب آسانسور متصل هستند که از جنس پلی اورتان، فنری و یا هیدرولیکی می‌باشند و در صورتیکه آسانسور از حد تعیین شده پایینتر آمد به ضربه گیر‌ها برخورد می‌کند.
2- درب‌های آسانسور در هر لحظه و هر کجا قابل باز شدن توسط مسئول می‌باشند لذا امکان حبس وجود ندارد.
تنها چیزی که در آسانسور‌ها ایجاد نگرانی میکند، قطعی برق و یا نقص فنی آسانسور است که آن هم حداکثر به مدت ۱۰ دقیقه قابل تعمیر است و در صورتیکه تعمیر شدنی نبود، مسئول آسانسور بصورت دستی توسط اهرم مخصوص، کابین آسانسور را به نزدیکترین طبقه می‌رساند.
با خیال راحت از آسانسور استفاده کنید، اما همیشه از ایمنی آن خاطر جمع سپس از آن استفاده کنید. سقوط آسانسور به دلیل عمل نکردن ترمز و یا پاره شدن کابل ممکن است که معمولا بسیار کم پیش می‌آید.
بد نیست بدانید که طبق آمار، بیشتر حوادث آسانسور برای زحمت کشان آسانسور یعنی تعمیر کاران، سازنده، سرویسکار و تکنسین‌های این صنعت پیش می‌آید و تمام تلاش این است که مصرف کنندگان عزیز در رفاه و ایمنی کامل از این وسیله استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

به اشتراک بگذارید

جدیدترین مطالب

خرید آسانسور

یکی از مهمترین مشکلات برخی سازندگان ساختمان انتخاب یک شرکت آسانسور مناسب و محصولی کیفی است.قبل از هر گونه توضیحی که در ادامه خواهد آمد،

مراحل بازرسی آسانسور

٫ نام متقاضی۲٫ نام شرکت فروشنده آسانسور۳٫ محل نصب آسانسور۴٫ شماره پروانه ساختمان۵٫ تاریخ صدور پروانه ساختمان۶٫ شماره پلاک ثبتی۷٫ نوع آسانسور۸٫ ظرفیت کابین بر

فوبیای آسانسور

فوبیای آسانسور نوعی ترس بیش از اندازه از فضای بسته است. که فرد هنگام ورود به آسانسور و بلافاصله پس از بسته شدن در آسانسور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید