راهنمای خرید آسانسور

اگر تصمیم به خرید یک آسانسور متناسب با شرایط و بودجه ساختمان خود دارید، مطمئنا باید درباره ی آسانسور، تجهیزات و قطعات آن و عوامل تاثیرگذار بر قیمت آسانسور بیشتر بدانید. در هنگام خرید با انواع برند متفاوت ایرانی و خارجی و انواع قطعات مواجه می شوید و همین موضوع ممکن است شما را سردرگم کند. برای انتخاب آسانسور با کیفیت و متناسب با شرایط ساختمان خود که استانداردهای لازم را رعایت می کند؛ نیازبه داشتن یک سری اطلاعات اولیه هستید.

قبل از خرید آسانسور یک سری نکات رو باید در نظر بگیرم!

قبل از هر چیز باید بدانید که نصب آسانسور در تمامی ساختمان های بالای سه طبقه ضروری است. تنوع محصولات و تخصصی بودن قطعات آسانسور؛ انتخاب را برای خریداران کمی دشوار کرده است. اما قبل از آنکه به قطعات و تجهیزات فکر کنید، باید شرایط ساختمان خود را در نظر بگیرید و به یک سری از سوالات ریز پاسخ دهید:

1.تعداد طبقات و ارتفاع ساختمان چقدر می باشد؟

2.ساختمان چه نوع کاربری دارد؟(پزشکی،تجاری،مسکونی)

3.چند نفر قرار از آسانسور استفاده کنند؟

4.آسانسور چه ورنی رو باید تحمل کند؟

5.در طول روز قرار از آسانسور چند دفعه و چند نفر استفاده کنند؟

بنابراین ظرفیت آسانسور، ارتفاع ساختمان، جمعیت ساکن و آنالیز ترافیک ساختمان بر اساس کاربری آن باید در درجه ی اول بررسی شود زیرا عدم توجه به این نکات می تواند موجب عدم تناسب آسانسور خریداری شده به ساختمان شود. پس در قدم اول برآورد صحیحی از شرایط استفاده از آسانسور و ساختمان داشته باشید.

کارکرد را به زبان ساده‌تر می‌توان به عنوان تعداد دفعاتی که آسانسور در طول روز مورد استفاده قرار می‌گیرد تعبیر کرد. برای مثال آسانسوری که برای نصب در یک ساختمان مسکونی کم ارتفاع ( با ۱۵ تا ۲۰ مرتبه استارت) طراحی شده باشد را یک آسانسور سبک می‌گویند. در حالی‌که آسانسورهای نصب شده در ساختمان‌های اداری که در هر ساعت تا ۶۰ مرتبه استارت می‌خورند را آسانسورهایی با کارکرد سنگین  می‌گویند. قطعاتی که در آسانسورهای مختلف استفاده می‌شود نیز می‌تواند با هم متفاوت باشد و درجه بندی‌های مختلفی داشته باشد که همین مسئله روی قیمت نهایی آسانسور تاثیر می‌گذارد. درست به همین خاطر است که دو آسانسور با ظاهری کاملا مشابه می‌توانند کارکرد‌ و قیمت متفاوتی از هم داشته باشند.

برخی مواقع ممکن است کسی که آسانسور ساختمان را خریداری می‌کند، توجه چندانی به کارکرد و یا عمر مفید و دوام آسانسور نداشته باشد. احتمال دارد تمام توجه خریدار به پیدا کردن یک آسانسور با قیمت مناسب معطوف شده باشد. اگر شرکت‌های تامین کننده‌، به قیمت‌‌گذاری‌ درست و مناسب رو نیاورند تا مشتری‌ها با قیمتی مناسب، بهترین انتخاب را داشته باشند، در نهایت شاهد کم شدن عمر مفید آسانسورها خواهیم بود.

برخی مواقع کیفیت آسانسورها آنقدر ضعیف است که پس از گذشت دو تا سه سال عمر مفید آسانسور به اتمام می‌رسد؛ اما آن روز برای اقدامی پیش‌گیرانه دیگر دیر شده است.

دومین موضوعی که باید آن را در نظر بگیرید، شرکتی است که برای خرید و نصب آسانسور انتخاب می کنید. این موضوع تاثیر مستقیمی بر کیفیت و کارآیی آسانسور و همچنین ایمنی آسانسور دارد. شرکت مذکور باید مجوز طراحی و مونتاژ از وزارت صنایع و معادن و گواهی عضویت در سندیکای آسانسور را داشته باشد. صحت و اعتبار مجوزها را می توانید از سندیکا استعلام نمایید. گارانتی و ضمانت خرید فروشنده نیز از دیگر مسائلی است که در زمان خرید باید به آن توجه ویژه داشته باشید. در صورتی که شرکت مورد نظر خود را انتخاب نمودید می توانید از مشاوران آن نیز راهنمایی بخواهید.

قطعات وتجهیزات آسانسور

بعد از آن که شرایط ساختمان را تحلیل و شرکت معتبری را انتخاب کردید، نوبت به انتخاب قطعات آسانسور می رسد. آسانسور از قطعات مختلفی تشکیل می شود که عبارتند از:

1.کابین آسانسور

2.موتور آسانسور

3.ریل راهنما آسانسور

4.درب کابین

5.تابلوفرمان

6.گاورنر

7.ضربه گیر

8.تراول کابل و …

در زمان انتخاب و خرید آسانسور می بایست از جزئی ترین قطعات مانند پیچ و مهره ها تا بزرگترین قطعات مانند موتور آسانسور ، کابین آسانسور، تابلو فرمان و غیره را از جهت اصالت، کیفیت، استاندارد و قیمت بررسی نمایید. زیرا همه ی قطعات در میزان کیفیت و قیمت نهایی آسانسور نقش دارند. چنانچه به یک شرکت معتبر در زمینه آسانسور مراجعه نمایید، با توجه به تخصص و تعهد خود، بهترین پکیج مورد نیاز شما را با قیمت مناسب پیشنهاد می کند. البته منظور از قیمت مناسب، ارزان بودن نیست، بلکه گزینه ای است که کیفیت مطلوب شما را با قیمت مناسب همراه می سازد. کیفیت قطعات ارائه شده، نحوه نصب و کنترل کیفیت تجهیزات نیز توسط یک شرکت معتبر تامین می گردد.

متوسط عمر مفید یک آسانسور خوب بین ۱۵ تا ۲۰ سال است. از خودتان سوال کنید که آیا تامین کننده شما زیرساخت و منابع مورد نظر را در دست دارد که مثلا در همین بازه زمانی در بازار دوام بیاورد یا خیر؟

برخی از شرکت ها برای راحتی بیشتر در انتخاب و سرعت عمل در پروسه ی خرید آسانسور، مجموعه ای از قطعات را به صورت پکیج ارائه می کنند.

برای تعیین قیمت آستنسور چه عواملی باید در نظر بگیریم؟

برای تعیین قیمت آسانسور، نوسانات ارز، قیمت دلار و میزان عرضه و تقاضا در ایران حرف اول را می زند. بعد از آن؛ شرایط محیطی، اندازه و کارکرد ساختمان (مسکونی یا تجاری) نقش مهمی در تعیین قیمت دارد. که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

1.ظرفیت کابین آسانسور

2.نوع کابین آسانسور (تمام استیل، فرمیکا و کابین آسانسور ام دی اف)

3.سرعت حرکت آسانسور

4.طول مسیر حرکت کلی آسانسور

5.ابعاد چاه آسانسور ، ابعاد چاهک آسانسور

6.مکان و ابعاد موتورخانه آسانسور

7.تعداد ایستگاه ها، ابعاد و مکان درب طبقات

8.نوع موتور آسانسور و نوع سیم بکسل ها

9.نوع درب آسانسور مورد استفاده (اتوماتیک ، نیمه اتوماتیک)

10.نوع تجهیزات (ریل های راهنما، تابلو فرمان، هواکش و غیره)

 در نهایت برند، نوع و کیفیت تجهیزات انتخاب شده که کاملا متناسب با شرایط ساختمان شما باشند، قیمت نهایی آسانسور را تعیین می کنند. البته به این نکته توجه نمایید که صِرف داشتن قطعات باکیفیت، نمی ­توان کیفیت نهایی آسانسور را تائید نمود بلکه نصب صحیح و دقیق آن نیز تاثیرگذار است.

انتخاب نوع آسانسور

نوع آسانسور انتخابی تاثیر زیادی بر قیمت آسانسور دارد، اما این انتخاب نمی تواند سلیقه ای و بی پایه و اساس باشد. یک کارشناس آسانسور یا یک نصاب با تجربه می تواند بر اساس شرایط استفاده از آسانسور و محیط ساختمان شما در انتخاب یکی از انواع آسانسور مانند آسانسور هیدرولیکی یا کششی، آسانسور شیشه ای و بالابرنده بهترین پیشنهاد را به شما ارائه دهد. به طور کلی هزینه نصب آسانسورهای کششی بیشتر از آسانسورهای هیدرولیکی است.

آسانسورها از نظر تفاوت در چگونگی اعمال نیروی محرکه به کابین به چهار دسته ی زیر تقسیم بندی می شوند:

1.آسانسور کششی (گیربکس دار، گیرلس و روملس)

2.آسانسور هیدرولیک

3.آسانسور مغناطیسی

4.آسانسور وینچی

پر کاربردترین آسانسورها در حال حاضر ،آسانسور های کششی و آسانسور های هیدرولیک می باشند.

  • در آسانسورهای کششی، نیروی محرکه یک موتور الکتریکی است که معمولاً در بالای چاه آسانسور و در محلی به نام موتورخانه نصب می شود. روی فلکه این موتور تعدادی کابل فولادی (سیم بکسل) وجود دارد که از یک‌ طرف به کابین آسانسور و از طرف دیگر به وزنه‌های آسانسور متصل است. این نوع آسانسور خود به سه نوع گیربکسی، گیرلس و روملس تقسیم بندی می شود که از این سه نوع، آسانسورهای گیربکسی نسبت به سایر مدل ها بیشتر استفاده می شود که دلیل آن را می توان قیمت مناسب با توجه به مزایای آن دانست.
  • آسانسور هیدرولیک با نیروی موتور الکتریکی پمپ فشار روغن و جک هیدرولیک کار می‌کند. با توجه به این مسئله که نصب این نوع آسانسور نیاز به فضای زیادی ندارد و همچنین نیازی به وجود موتورخانه در پشت ­بام نیست، این نوع پرطرفدار هستند. از دیگر مزایای آن می توان به حرکت نرم در استارت اولیه، سهولت در عیب‌یابی و تعمیر، خرابی و استهلاک کمتر نسبت به سایر مدلها و امکان ایجاد آسانسورهای شیشه‌ای نام برد. البته معایبی مانند محدودیت در ارتفاع، قرارگیری در چاهک و سرعت کمتر نسبت به سایر مدلها را نیز می توان برای آن برشمرد.

دیدگاهتان را بنویسید

به اشتراک بگذارید

جدیدترین مطالب

خرید آسانسور

یکی از مهمترین مشکلات برخی سازندگان ساختمان انتخاب یک شرکت آسانسور مناسب و محصولی کیفی است.قبل از هر گونه توضیحی که در ادامه خواهد آمد،

مراحل بازرسی آسانسور

٫ نام متقاضی۲٫ نام شرکت فروشنده آسانسور۳٫ محل نصب آسانسور۴٫ شماره پروانه ساختمان۵٫ تاریخ صدور پروانه ساختمان۶٫ شماره پلاک ثبتی۷٫ نوع آسانسور۸٫ ظرفیت کابین بر

فوبیای آسانسور

فوبیای آسانسور نوعی ترس بیش از اندازه از فضای بسته است. که فرد هنگام ورود به آسانسور و بلافاصله پس از بسته شدن در آسانسور

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید